Domain İşletmeler İçin Ne Kadar Önemlidir?

Dijital pazarlama artık seçenek olmaktan çıkmış durumdadır. 2020 ve sonrasında varlığını sürdürmek isteyen işletmeler için dijital pazarlama bir zorunluluktur. Türkiye’deki küçük KOBİ’lerin %47 sinin henüz hala bir web sitesinin dahi olmadığı araştırmalarda görülüyor.

Günümüzde mobil teknolojiler ve sosyal medyanın kullanım oranı fazlasıyla artmıştır. Bu sebepten, işletmelerin artık sadece bir web sitesine değil, mobil ile uyumlu olan bir web sitesine ve hizmet verdiği insanlarla etkileşim kurabileceği sosyal medya hesaplarına sahip olmaları gerekmektedir.

İnsanlar yemek siparişinden, kıyafet siparişine kadar birçok alanda bir şey satın almadan önce internete yöneliyorlar. Yani bir işletme sahibi iseniz, insanların ulaşabileceği bir web sitesine ihtiyacınız bulunmaktadır.

Domain sadece, insanların web sitenize erişmek için kullandığı bir web adresi değildir. Domain işletmeler için tüketici deneyimini geliştirmek ve marka kimliklerini oluşturmak için büyük bir fırsattır.

İşletmeler doğru domain kullanımını, markalarının zihinde bıraktığı etkiyi güçlendirmek için bir fırsat olarak bakmalıdır.

Domainin hatırlanması ve yazması kolay olması büyük bir avantajdır. Böylece süreklilik sağlanır. Bu yüzden mümkün olduğu kadarıyla sizin kimliğinizi ve markanızı yansıtacak alan adları seçilmesi sizin faydanıza olacaktır. Domain adresiniz markanızı büyütme açısından önemli rol oynar

Domain adresleri insanlarda bir beklenti oluşmasını sağlayabilirler. Her zaman markanıza uygun bir domain bulma şansınız olmayabilir veya çalıştığınız, faaliyet gösterdiğiniz sektör, marka tanınırlığı rekabeti zor bir alan olabilir. Bu gibi durumlarda, hizmet verdiğiniz insanların önceliklerini belirleyip alan adınızı stratejik olarak kullanabilir ve tıklanma sayınızı arttırabilirsiniz.

Örneğin İzmir gibi büyük bir şehirde bahçe ve çim bakım hizmeti veriyorsanız, rekabet edeceğiniz işletme sayısı fazla olacağından, kendinize bir marka kimliği oluşturmak oldukça zor olabilir. Daha az insanın tanıyacağı markalı bir domain seçmek yerine izmirbahcebakim[.]com gibi bir domain seçerek daha fazla değer elde edebilirsiniz.

Çok genel bir terim olduğundan bu alan adını marka olarak tescil ettiremezsiniz fakat web sitenize gelen ziyaretçilerin beklentilerini belirlemiş ve ulaşmak istediğiniz kitleye ulaşmış olursunuz. Çalıştığınız sektördeki hedeflenmiş anahtar kelimeleri web siteniz içerisinde kullanmak, SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olur.

Yorum yapın