🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

MD5/SHA-1 Şifre Oluşturucu

Günümüzde artık her geçen gün çok daha önemli hale gelen ve insanların daha da önem vermeye başladıkları online güvenlik konusunda en büyük önem kullanılmakta olan şifrelere verilmektedir. Özellikle sürekli olarak daha yaygın hale gelen online bankacılk gibi hayati konularda her zaman güvenli şifrelerin kullanılmasını öneren uzmanlar md5/sha-1 şifre oluşturucuların çok ciddi bir şekilde kullanılmasını önermektedirler. Şu an kullanılmakta olan en güvenli şifreleme tekniklerinden biri olmasından dolayı yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan bu teknik en basit anlatımı ile basit bir kelimenin 128 bitlik ve 35 haneli bir numara dizisine çevirmekten ibarettir. Özellikle son yıllarda sayıları sürekli artan hacker saldırısı olayları da insanların bu alana daha büyük önem vermelerini gerektirmektedir.

Bu şifrelerin en önemli özellikleri ise 128 bite çevrildikten sonra bir daha hiçbir şekilde geriye döndürülememeleridir. Bu sebeple son derece güvenli olan ve en büyük güvenlik gerektiren durumlarda dahi kullanılan bu kodlama mantığını daha kolay kavramak için aşağıdaki örneğe göz atmak yeterli olacaktır. Örneğin bizim şifremiz “makine ” olsun. Bu şifre bu hali ile asla güvenli değildir ve kullanılması kesinlikle önerilmez. Kimileri bu kelimenin yanına sayılar veya çeşitli simgeler ekleyerek daha güvenli hale getirmeye çalışsalar bile aslında hiçbir zaman md5/sha-1 şifre oluşturucunun oluşturduğu şifreler kadar güvenli bir şifre oluşturamazlar. Bu sebeple okul kelimesi md5/sha-1 şifre oluşturucu ile 2b4a69224bccc56161ff6baf1e353bf5 şeklinde dönüştürülür ve ortaya çok daha güvenli bir şifre çıkar.

Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.
Dize
Türü
Hash