🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

Site HTTP Bilgileri

Sitenin http bilgilerini gören ve daha önce bu bilgileri görmemiş kişiler ilk anda son derece karmaşık ve anlamsız şeyler gördüklerini söylerler. Gerçektende de çok fazla sayıda kodun karmaşık bir şekilde yazılması İle oluşan ve en basit sayfalarda dahi onlarca ekran dolusu kodlama şeklinde görülen http (hyper text transfer protokol) bilgileri aslında web tasarım konusunun temelini oluşturmaktadır. Zamanla gelişen teknoloji ile yerini daha basit kullanıma sahip olan görsel tasarım programlarına bırakan http, artık insanların kodlama bilgisi olmadan istedikleri gibi site tasarımı yapmalarına olanak tanımaktadır. Sitenin http bilgilerini görebilmek için sayfa üzerinde mouse’nin sağ tuşuna tıklayıp kaynağı görüntüle seçeneği seçilebildiği gibi aynı şekilde tarayıcının üst sekmelerinde yer aLan görünüm sekmesinde yer alan kaynağı görüntüle seçeneği ile de ulaşılabilmektedir.

Http başlı başına bir programlama dili olarak kabul edilmektedir ve bu dili tam anlamı ile bilen bir kişi hiçbir yardımcı program kullanmadan istediği şekilde siteler tasarlayabilir. Tabi ki bu yöntem çok uzun zaman aldığından dolayı zaman içinde ortaya görsel şekilde tasarımlar yapmaya yarayan özel tasarım programları çıkmıştır. Dünya geneline artık kabul görmüş ve zaman içinde yapılan güncellemeler ile artık son derece profosyonel bir hale gelmiş olan http site tasarımcılarının vazgeçilmezlerindendir. Sitenin http bilgilerini inceleyen bir kişi site içinde kullanılmış olan tüm bileşenlere buradan çeşitli müdahalelerde bulunulabilindiğini de rahat bir şekilde görebilecektir.

Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.
HTTP version:
Request type: