🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

Domain Backorder

Domain alırken ICANN konsorsiyumunun belirlediği ana prensip “İlk başvuran alır.” mantığıdır. Backorder, domain alırken yapılan ön kayıttır. Pending delete süreci içerisindeki domainler, backorder sitelerinde görünür.

Domain tescil süresinin sonlanmasının ardından yurt içi ya da yurt dışı backorder servisi sağlayan firmaların her 30 sn.-1 dk. arası yaptıkları domain sorgulaması işlemidir. Domain silindiği andan itibaren bu tip firmalar silinen domaine sahip olabilmek için birbirleri arasında rekabet içindedirler. Domani süresi bitiminde bu firmalardan biri domainin sahibi olur ve sizden başka domain için teklif veren biri yoksa domainin sahibi siz olursunuz. Eğer domaine başka biri talip olursa açık arttırma yapılabilir. Bu durum firmalara göre değişiklik gösterebilir. Domain olması gereken ücretten çok daha pahalı bir şekilde sunulabilir. Yasal firmaların yanında, illegal yollardan bu hizmeti sağlayan firmalar da bulunmaktadır.

BackOrder Hizmeti Ücretli Midir ?

Firmalar, hizmetlerinin karşılığı olarak ücret istemektedirler. Dünya genelinde bu hizmeti sunan firmalar domain sahibi olmak isteyen müşterilerinden ortalama $ 50 civarında bir ücret talep etmektedirler.

İstediğim Domaine Sahip Olamazsam Ödediğim Ücret İade Edilir Mi?

Bu hizmeti sunan firmalar, genellikle işlemi başarısızlıkla sonuçlanan backorder domainler için para iadesi ve başka domain için paranızı kullanma olanağı veriyor. Ancak bu durum yine firmadan firmaya değişiklik gösterebiliyor.

Domain alım satıma ilgi duyan ve bu konuda çalışmalar yapan herkese sevindirici bir haberimiz var. Türkiye’nin domain sektöründe ön plana çıkmış, önemli bir konuma sahip olan Webim, “Webim Backorder” hizmetini müşterilerine sunmaktadır.

Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.