🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

Domain Nedir?

Domain kelimesi türkçe kullanımda alan adı olarak geçse dahi artık ülkemizde de yaygın olarak domain ismi ile anılmaktadır. Domain; farklı uzantıları ile herkesin kullanabileceği bir kurum ya da kişisel olarak tescil edilebilen sizleri internet üzerinde temsil eden web adresinize verilen addır. Domain adresleri Amerika’da bulunan ICANN kuruluşunun akreditasyon verdiği firmalar tarafından tescil edilmektedir. Sadece “.tr” uzantılı domain tescili ODTÜ üzerinden tescil edilmektedir.

Domain tescil işlemlerinde ilk gelen ilk alır mantığı uygulanır. Yıllardır tescilleri devam eden domain adresleri içerisinde alınmış ancak bekletilen, kiralanan ve parka çekilen domain adresleri bulunmaktadır. Tescil edilen domain adresleri marka sahiplerine farklı ve uçuk fiyatlardan satılmak istenebilir. Tescil edilen domain adresleri bir Hosting paketine bağlanır ve web siteleri yayına açılmaktadır.

Domain tescili uzantılara göre farklılık gösterebilse de genellikle 1 yıl ile 10 yıl arasında kayıt edilebilmektedir. Sadece tr uzantılı domain adresleri maksimum tescil edilmektedir. Tescil süresi bittikten sonra domain periyotlarına bağlı olarak domain adresleri boşa düşmektedir. Domain süresini uzatmayan kişiler 37. Gün sonunda cezalı işlem periyodunda cezalı işlem ücretini ödemek zorunda olurlar. Domain silinme işlemlerinden sonra yeni sahipleri sorgulayıp tescil edebilir.

Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.