IDN Çevirici | Türkçe Domain Çevirici

Bildiğiniz üzere eskiden Türkçe karakterli domain adı tescil etmek mümkün değildi fakat gelişen teknoloji ile birlikten bundan sonra sadece İngilizce domain adları alınmayacak isteyen kişi Türkçe harfleri (ı,ş,ğ,ü,ö,ç) kullanarak domain adı tescil ettirmesi mümkündür.

Domain adımızda bulunan Türkçe karakterler yapılan işlemlerde ASCII karakterleri olarak görülecektir. Örnek verecek olursak Türkçe kelimesinin ASCII karşılığı “xn--trke-2oa7j” budur. Türkçe karakter olan web sitenizin ASCII karşılığını öğrenmek istiyorsanız IDN çevirici kullanarak kısa süre içerinde öğrenmeniz mümkündür.

Tescil edilen Türkçe karakterli domain adı makine dili olan ASCII teknolojisinin karşılığı olarak kayıt edilecektir. Domain sisteminin uluslararası alfabe karakterlerinin kodlanarak oluşturduğu teknoloji ile çevrilerek Türkçe karakterler içeren domainlere ulaşmak mümkün olabilmektedir. Bu sayede satışı yapılan domain hacimlerinde artış sağlandığı gözlenmiştir. Firmaların normal karakterlere ilaveten Türkçe karakterler içeren domainlerini de tescil ederek kendi asıl sitelerine yönlendirmeleri kullanıcılara fayda sağladığı gözlenmiştir aksi halde rakiplerin sizin firma isimlerinizi tescil ederek kendi sitlerine yönlendirmesi ticaret ahlakına etik olmadığı gibi size de zarar verebileceğini göz ardı edilmemelidir.

DNS sunucularında da Türkçe karakterli alan adı hakkında yapmanız gereken işlemlerde kayıt ettirmiş olduğunuz alan adının ASCII karşılığını kullanmanız gerekmektedir. Türkçe karakterli alan adı satın alırken sadece web sitenize erişim için kullanma şansınız vardır.

Türkçe karakterli domain fiyatları diğer domainler ile aynı fiyattadır. Türkçe karakterli domain uzantıları diğer domain uzantıları ile aynıdır. Aralarında tek olan fark Türkçe karaktere sahip olan domain adlarının ASCII makine dili karşılığı vardır yapılan işlemlerde domain adınız yerine ASCII karşılığı kullanılmaktadır. Ziyaretçiler web sitenizin ASCII makine dili karşılığı bilmek zorunda değildirler ziyaretçiler direkt olarak domain adınızı girerek ulaşabilirler.