🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

.istanbul ve .ist Domain Uzantısı

.istanbul ve .ist alan adınızı hemen tescil edin!

.istanbul ve .ist uzantılı domainler dört adımda satışa sunulacaktır.

Birinci süreç Sunrise (Gündoğumu) Süreci: Belirtilen süreç 27 Ocak-26 Şubat 2016 tarihlerini kapsamaktadır. Belirtilen bu tarihlerde sadece TMCH sertifikası olan uluslararası marka sahipleri başvuruda bulunabileceklerdir. Başvuru TMCH koduyla yapılmaktadır. .istanbul ve .ist domain adresi özel fiyatlarla satışa sunulacak ve en az 5 yıl süreyle tescili yapılabilecektir. İlgili uzantılara sahip olmak isteyen marka sahipleri bir an önce domain adreslerini tescil ettirmeliler. Yapılmayan domain adresi tescilleri uluslararası kayıta açılması ve ilk gelen ilk alır prensibi uygulandığında başka kişiler tarafından alınıp ilgili marka sahiplerine fahiş fiyatlardan satılabilir.

İkincisi süreç Limited Registration (Sınırlı Kayıt) Süreci: Belirtilen süreç 1 Mart 2016 ile 31 Mart 2016 tarihine kadar sürecektir. Yerli tüm şirketler, kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri, dernekler, vakıflar ve isteyen kişiler başvuru yapabilecekler. Başvurularda mutlaka belge ibrazı istenecektir.. İlk gelen alır prensibi bu süreçte geçerli olacak ve yine özel fiyatlarla satışa sunulacaktır. Tescil süresi en az 2 yıl olarak yapılabilecektir.

Üçüncüsü Landrush (Alana Koşma) Süreci: Bu süreçte 5 Nisan 2016 ile 5 Mayıs 2016 arasında sürecektir. Tescil süresi normalde süreçlerde olduğu gibi en az 1 yıl olarak yapılabilecektir. Kayıtlarda mutlaka belge ibrazı istenecektir. Herhangi bir domain için birden fazla teklif gelmesi halinde açık arttırma yapılacak ve kazanan domain adresini kullanabilecektir.

Dördüncüsü süreç General Availability (Genel Kullanılabilirlik) Süreci: .istanbul ve .ist uzantılı domain adresleri 10 Mayıs 2016 tarihinden sonra genel satışa açık olacaktır. İlk gelen ilk alır prensibi uygulanacaktır ve tescil süresi en az 1 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süreçte dahi özel olan domain adreslerinin bazıları TMCH sertifikası olmadan tescil edilememektedir.

Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.