Domain Periyotları

Domain periyotları 4 başlık altında incelenebilmektedir.

Active Status (Aktif)

1. Active Status (Aktif)

Bu süreç tescilli domain adresinin kayıtlı halidir ve herhangi bir düşme periyoduna henüz girmemiştir. Bu zaman içerisinde domain sahibi, tescilli domain adresini normal fiyatlandırma üzerinden uzatma hakkına sahiptir. Yönetim; domain sahibindedir ve kendisi her işlemi domain üzerinde yapabilmektedir.

On-Hold Status (Beklemede)

2. On-Hold Status (Beklemede)

Bu süreçteki domainlerin whois sorgulamasında görüntülenen status kısmında “registrar-hold” ibaresi görülmektedir. Domain adresleri, kayıt sürelerinin sonunda ilk olarak on-hold durumuna geçiş yapmaktadır. Bu süreçte domain sahibi active status durumunda olduğu gibi normal fiyatlandırma üzerinden yayın yapabilir. Süreç domain süresi bittikten sonra 37 günü kapsamaktadır.

Redemption Period (Cezalı İşlem Periyodu)

3. Redemption Period (Cezalı İşlem Periyodu)

Bu Süreç içerisinde, domain adresini uzatması için sahibine verilen son bir şanstır. ICANN kuruluşu tarafından domain sahibine tanınan haktır. Süreç; Domain adresinin kayıt süresini takip eden 38. gün başlamaktadır. Süreç içerisinde domain sahibi, domain adresini uzatmak istyorsa cezai ücretleri ödemelidir. Bu ücret, müşteriye 120 USD + KDV olarak yansıtılmaktadır. Domain sahibi domain adresinin süresini uzatmaz ise bu periyot tam olarak 37 gün sürmektedir.

Pending Delete (Silinmeyi bekliyor)

4. Pending Delete (Silinmeyi bekliyor)

Redemption dönemini geçen domain sadece 5 gün süre ile bu periyotta beklemektedir. Bu dönemde domain sahibinin domain adresini geri alma hakkı bulunmamaktadır. Süreç sonunda domain tamamen silinmektedir ve yeni kayıt için uygun hale gelebilmektedir. Tüm periyotlardan sonra domain yenilenmediği son kullanım tarihinden sonra 80. Gün tekrar tescil edilebilir hale gelmektedir.