Pagerank Sorgulama

Google, internet üzerindeki her web sitesine geliştirdiği algoritma yardımıyla 0-10 arasında bir değer atamaktadır. Bu değer PageRank olarak adlandırılmıştır. Verilen değer genellikle site içindeki bağlatılara veya bağlantı verilen sayfaların kalitesine bakılarak belirlenmektedir.

PageRank değerinin bilinmesiyle link pazarı oluşturması nedeniyle Google bu konuda yaptığı çalışmaları azaltmıştır. Son olarak 2014 yılı içerisinde herhangi bir sayfa değeri güncellemesi yapılmamıştır. Google yetkililerinden John Muller; “Muhtemelen pagerank güncellemesi olmayacak.” açıklaması yaptı. Google pagerank değerlerini sizlere sunmasa bile internet üzerindeki her site Google için güncel bir puan ifade etmekte. Diğer arama motorlarının araçlarını kullanarak yaklaşık değer elde etmek mümkün olabilmektedir.


Teknolojisi

Google, 1998 yılında Stanford Üniversitesi’nde doktoralarını yaptığı sırada Larry Page ve Sergey Brin adlı kişiler tarafından kuruldu. Google arama sonuçlarını patentli olarak “PageRank” yöntemi olarak geliştirdiler. Bu nedenle pagerank yönteminin patenti Stanford Üniversitesi’ne ait durumdadır.


Sayfa Değeri

Sayfa değeri, sitenizin yapısına ve içeriğinize uygun eklediğiniz linklere bakılarak ölçülen bir değerdir. Google bir linki sayfaları ilişkilendirerek bağlar. Sayfanın haklarını korumak amacıyla birtakım içerik analizleri de yapmaktadır. “Önemli” kabul edilen kriterlere uygun siteler, önem sıralamasında diğer sitelerin üstüne çıkabilir. Bir sitenin arama motorlarında yer aldığı sıralama, site için önemli görülen kriterler sayesinde belirlenir.

Google’ın, spam amacıyla kullanılan siteleri cezalandırıp, indexlerini silen Google Ban servisi bulunmaktadır. Yeni açılmış olan siteler için ise, arama motorlarında hızla yükselmesini önleyen Google Sandbox sistemlerini kullanmaktadır. Sandbox’a giren bir site, 3-6 aylar arasında iyi- kötü faketmeksizin Google tarafından deneletlenmekte ve belirli bir süre sonrasında arama motorlarında iyi yerlere getirilir.

Site sıralamasındaki tek etken PageRank değildir. Site sıralamasında ana kriterleri “alakalılık” ve “önemlilik” olan Google algoritması “Topic Sensitive PageRank” olan kavramın etken olduğu düşünülmektedir.


Güncellenmesi

Google, pagerank güncellemesi ile ilgili hehangi bir tarih belirtmemiştir. Geride bıraktığımız yıllar içerisinde 2-3 arası güncelleme gerçekleştirilmiştir. Ancak 2014 yılında herhangi bir güncelleme yapılamamıştır.

Google bilindiği üzere her bir site için puan vermekte ve verdiği puanları güncel tutmaktadır. Ancak Google’ın bu puanları bizlere açıklamak durumunda olmadığı için, gelecek yıllarda herhangi bir PageRank güncellemesi yapılmayabilir.


Sorgulanması

İnternet üzerinde yer alan PageRank sorgulama sistemlerinden yararlanarak sitenizin PageRank değerini öğrenebilirsiniz.