Meta Tag (Etiket) Oluşturma

Hızlı ve kolay bir şekilde web sitenizin meta tag (etiket)'larını oluşturabilirsiniz. Meta tagları bir web sitede mutlaka olması gerekenler arasında yer almaktadır. Ayrıca meta taglarına web sitenin bilgi etiketleri demek yanlış olmaz. Meta taglarını web sitede bulundurarak Google’da web sayfanın daha hızlı üst sayfalara çıktığını görmek mümkündür. Meta tagları HTML kodları arasında HEAD bölümüne yazılmaktadır. Meta tagları web sitenizi ziyaret eden kişiler tarafından görüntülenemez. Bir web sitesinin olmazsa olmazları arasında site başlığı yer almaktadır meta tag etiketlerinden title kullanarak yapılmaktadır.


Site Başlığı: (Title)

Site Açıklaması: (Description)

Anahtar Kelimeler: (Keywords)

Yazar: (Author)

Sayfa URL'si: (Canonical)

Kodlar

Çıkan kodları "kopyala / yapıştır" yöntemiyle, sayfanızdaki <head> ve </head> tagları arasına kopyalayın.


Google web site derecelendirmelerinde meta tagların bulunmasına önem vermektedir. Meta etiketlerinin belirli bir uzunluğu bulunmaktadır, bu uzunluk sınırı aşıldığında Google web sitenizi spam olarak algılar. Meta taglarının çok bulunması internet sitenizin geç açılmasına neden olur Google’da geç açılan siteleri sevmez. İnternet siteniz hemen üst sıralarda görünmesi için web sitenizle alakası olmayan etiketler kullanırsanız Google internet sitenizi karalisteye alır ve alt sıralarda görünmesini sağlar. Birçok meta tagları bulunmaktadır bunlar;

Content-Type etiketi bu etiket, sayfanın karakter kodlamasını gösterir. Yazılmadığı takdirde sayfa ISO-8859-1 karakter kodlaması olarak değerlendirilir. HEAD etiketi içerisinde en üste yazılması gerekir.

Description Sayfa ile ilgili açıklama girilen kısımdır. Olması çok önemlidir. Çoğu zaman arama motorları açıklama kısımlarında sizin buraya yazdığınız yazıyı görüntülerler. Mümkün olduğu kadar kısa ve içerikle ilgili bilgi veren bir yazı girilmelidir.

Keywords web sitesin anahtar kelime oluşturmak için kullanılır. Çok fazla anahtar kelimenin olması zarar getirebilir. Birkaç anahtar kelime girilmesi yeterli olacaktır.

Robots Bu meta tagı arama motorlarına nasıl davranmaları hakkında ön bilgi veriyor. Sayfanın arama motorlarında listelenip listelenmemesini bu tag ile belirleyebiliyoruz. Bu tagın alternatifi olarak robots.txt dosyası da bu işlevi görebiliyor.