🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

IP Adres

IP adresi, 0-255 rakamları arasında dört sekizli olarak kullanılan bir benzersiz numaradır. Her bir modeme ait olarak ayrı ayrı benzersiz olarak tanımlanan ip adresi bir modem için kullanımlıdır. Birden fazla kullanılamayacağı gibi sabit ve değişken olarak servis sağlayıcıları tarafından tanımlanabilir.

IP Adresiniz:

35.175.201.191

IP Adresi Nedir?

Günümüzün internet ortamında hemen hemen her bilgisayarın bir (Internet Protocol Address) IP adresi bulunur. İnternete bağlanan her elektronik cihaza, İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) tarafınca bir IP adresi atanır. Böylece internet üzerinde yer alan diğer elektronik cihazlara bu adres aracılığı ile iletişim kurulur. IP adresi, 0 ile 255 rakamları arasında dörtlü ve sekizli olarak kullanılan benzersiz bir numaradır.

IP adresleri günümüzün en yaygın kullanımda olan IPv4 olan, noktalarla ayrılan dört sekizli olarak kullanılan bir benzersiz numaradır.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte birden çok tarayıcı ortaya çıkmıştır. Bu tarayıcılar aracılığı ile web sitesinin sunucusuna IP adresi ile bağlanabilmek mümkündür. Ancak bu numaraları yazmak karmaşık ve kolay olmayacağı için IP adresine karşılık gelmesi için bir alan adı (domain) teknolojisi geliştirilerek çok daha basit hale gelmesi sağlanmıştır. Her IP adresin oluşan bir sisteme hangi IP adresine hangi domain geldiğini eşleştirir ve kullanıcıları doğru adreslere yönlendirmiş olur.

IP adreslerin en büyük özellikleri arasında benzersiz olması yer alır yani bir ip adresi sadece bir sunucuya bağlıdır başka kullanıcılar tarafından kullanılamaz. Domain isimleri de buna benzerlik gösterir sadece bir kişi tarafından tescil edilebilir ve sadece bağlanan ip ye bağlı sunucunun iis ten tanımlanan içeriğini gösterir.

Detaylı Bilgiler

Sunucu Portu35920
Çağırma YöntemiGET
Sunucu ProtokolüHTTP/1.1
Sunucuec2-35-175-201-191.compute-1.amazonaws.com
Tarayıcı BilgileriCCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.