🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

.ARPA Domain Uzantısı

Bilgisayar ve internet kullanımı hayatımıza yeni kavramların da girmesini sağlamıştır. Başlı başına bir sektör olan internet, bazı kuralların uygulanmasını gerekli kılmaktadır. Bunların başında internet sitelerinin ayrışması ve isimlendirilmesi gelmektedir. Her firma veya kullanıcı online ortamda aktif şekilde yer almak için, site ismine ek olarak bazı genel ekleri almalıdır. Bunlara domain denmektedir.

Domain ve domain uzantılarını terimini, alan adı olarak düşünebilirsiniz. Uygulama, genel olarak, net ortamında, rakam veya kelimelerin tescil edilmesidir. Bir nevi, adres olarak da nitelenebilir. Her web sitesinin de net dünyasında adresi olmalıdır. Domainler de sitelerin adresi veya kimliğidir. Domain uygulaması, DNS, Domain name system olarak açılmaktadır. Dilimizde, alan isimleri sistemlendirme olarak çevrilmektedir. Gerek uluslararası, gerekse ulusal olarak alınabilen domainler bulunmaktadır.

Birçok domain uzantısı ismi bulunmaktadır. ARPA bunlardan biridir. Açılımı ise, Advanced research projects agency dır. ARPA, ters dns sorgulaması yapılabilecek yerlerde kullanılmaktadır. Buna göre, alan isimleri sistemlendirme ters olarak yapabileceğiniz adreslerde, ARPA kısaltmasını görebilirsiniz. Bu ekler genel olarak internet sitelerinin son kısımlarında yer almaktadır.

Domain Detayları

Açıklama : "Address ve Routing Parameter Area " için üst seviye domain uzantısı.
Kullanım Alanı : "Address ve Routing Parameter Area " da etkinlik gösteren veya iş yapmakta olan firmaların kullanımı için düşünülmüştür.
Adres Uzunluğu : Minimum 2 Maksimum 63 karakter Alfanumerik karakterler ve "-".Türkçe karakter kullanılamaz.Alan adı sadece alfanumerik karakterlerle başlayabilir.
Kayıt Süresi : Minimum 1 Yıl - Maksimum 1 Yıl
Registrar :
Yeni Kayıt : Eş zamanlı kayıt : Hayır Aktivasyon süresi : 1 Gün
Güncelleme : Eş zamanlı güncelleme : Hayır Aktivasyon süresi : 1 Gün
Fiyatlandırma : Yeni .arpa domain kaydı- 1 Yıl - $
Transfer : Transfer Edilemez.
Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.