🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

.BIZ Domain Uzantısı

İnternet ortamında, kelimelerin veya rakamların tescil edildiği bazı özel isimler ve kısaltmalar bulunmaktadır. Bu özel isimleri almadan, resmi bir web sitesinin oluşması mümkün değildir. Bu nedenle, gerek özel kişiler, gerekse firma veya dernek gibi tüzel kişilikler internet ortamında web sitesiyle yer almak için mutlaka bazı isimleri içeren kalıpları almak durumundadır. Bunlara domain denmektedir. Domain kelimesini, kimlik veya adres olarak tanımlamak mümkündür.

Grupların sınıflandırılmasına göre hazırlanan birçok domain çeşidi bulunmaktadır. Buna göre, ana, kök olan root domainden başlamak üzere, kullanıcılar niteliklere göre bazı domain uzantıları isimleri alırlar. Bu türler, devlet kurumları, topluluklar, farklı meslek alanları gibi kullanımlara göre değişmektedir. Domain uzantıları isimlerinden biri de "biz" kısaltmasıdır. Biz, İngilizce business kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Business ise, çalışma, meslek anlamına gelmektedir.

Biz domain uzantısı, iş çevreleri ve şirketlerin kullanımı için hazırlanmıştır. Bun kapsamda, çeşitli topluluklar ve gruplar da biz domain uzantısı kullanabilir. Örneğin seyahat konulu siteler, geziyoruz.biz olarak bu domain uzantısını alabilir. Arkadaşlık ve evlilik siteleri, kişisel siteler de bu anlamda biz'i kullanabilir. Örneğin, evleniyoruz.biz gibi. Biz domain uzantısı giderek daha gelişmekte olduğundan her geçen gün biraz daha fazla talep görmektedir.

Domain Detayları

Açıklama : Business" iş çevrelerini amaç edinen üst seviye jenerik domain uzantısıdır.
Kullanım Alanı : ".biz" uzantıları firmalar ve uluslararası organizasyonlar tarafından tercih edilmektedir.
Adres Uzunluğu : Minimum 2 Maksimum 63 karakter Alfanumerik karakterler ve "-".Türkçe karakter kullanılamaz.Alan adı sadece alfanumerik karakterlerle başlayabilir.
Kayıt Süresi : Minimum 1 Yıl - Maksimum 10 Yıl
Registrar :
Yeni Kayıt : Eş zamanlı kayıt : Evet Aktivasyon süresi : 1 Gün
Güncelleme : Eş zamanlı güncelleme : Hayır Aktivasyon süresi : 1 Gün
Fiyatlandırma : Yeni .biz alan adı kaydı- 1 Yıl - 9,95$
Transfer : ".biz" domainler transfer sonrasında 1 sene otomatik olarak uzatılır. Domainin transfer edilebilmesi için "Authorisation Code" gerekir. Bu kod domainin kayıt edildiği firmadan temin edilebilir. Transferin başladığı zaman domain sahibine onay iletisi gönderilir.Bu iletinin bir an önce onaylaması gerekir. İlk iletinin onaylanmasından sonra önceki kayıt firmasından bu transferin durdurulması için bir ileti gönderilir. Domainin transfer edilebilmesi için kilitli olmaması gerekir. Transfer Süresi : 5-10 gün
Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.