🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

.COM Domain Uzantısı

Hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan internet, artık gerek günlük, gerekse resmi işlemlerin hemen hepsinin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle, artık internet çağımızın vazgeçilmez uygulamalarından biridir. Hemen her kişide, masa üstü, laptop gibi bilgisayarlar veya akıllı telefonlar bulunmaktadır. Bu nedenle, neredeyse her birey, günde en az bir saat interneti kullanmaktadır. Durumun bu şekilde olması, resmi kuruluşların, firmaların veya özel kişilerin web adresi edinmesini sağlamaktadır.

İnternet ortamında bir web sitesi edinerek yer almak için, öncelikle resmi kurallara uygun bir adres edinmek gerekmektedir. Bunun için de domain ve domain uzantısı isimlerden almak lazımdır. Uluslararası veya yerel domain uzantılarından kullanım alanına göre alınmalıdır. Domain, internet sitelerinde kullanılan kimlik veya adres bilgileri olarak tanımlanabilir. Kullanım alanı ve sınıflandırmaya göre birçok domain ve uzantıları bulunmaktadır. "com" domain uzantısı ise bunların başında gelmektedir. com en yaygın kullanımı olan domain uzantısı olup, İngilizce iletişim demek olan communication kelimesinin kısaltması olarak düzenlenmektedir.

"com" domain uzantısı en yaygın ve eski kullanıma sahip kısaltmadır. Google, Facebook, Youtube gibi önemli web siteleri de bu domain uzantısını kullanmaktadır.

Domain Detayları

Açıklama : Ticari amaçlı olan üst seviye ve en fazla tercih edilen domain uzantısıdır.
Kullanım Alanı : Herkes tarafından kullanılmakta olan ve tercih edilen domain uzantısıdır.
Adres Uzunluğu : Minimum 3 Maksimum 63 karakter Alfanumerik karakterler ve "-".Türkçe karakter kullanılamaz.Domain sadece alfanumerik karakterlerle başlayabilir.
Kayıt Süresi : Minimum 1 Yıl - Maksimum 10 Yıl
Registrar :
Yeni Kayıt : Eş zamanlı kayıt : Evet Aktivasyon süresi : Anında
Güncelleme : Eş zamanlı güncelleme : Evet Aktivasyon süresi : Anında
Fiyatlandırma : Yeni .com domain kaydı- 1 Yıl - $
Transfer : ".com " uzantılı domainler transfer edildikten sonra 1 sene otomatik olarak uzar. -Transfer işleminin başlayabilmesi için domainin kilitli olmaması gerekir. -Transfer işlemi başladıktan sonra domainin yönetici bilgilerinde bulanan e-posta adresine onay iletisi gönderilir. Transfer işleminin devam edebilmesi için bu iletinin onaylanması gerekir. -İleti onaylandıktan sonra bu sefer eski kayıt firmasından transfer işleminin durdurulabilmesi için bir ileti gönderilir.
Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.