.COM.TR Domain Uzantısı

Hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan internet, artık gerek günlük, gerekse resmi işlemlerin hemen hepsinin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle, artık internet çağımızın vazgeçilmez uygulamalarından biridir. Hemen her kişide, masa üstü, laptop gibi bilgisayarlar veya akıllı telefonlar bulunmaktadır. Bu nedenle, neredeyse her birey, günde en az bir saat interneti kullanmaktadır. Durumun bu şekilde olması, resmi kuruluşların, firmaların veya özel kişilerin web adresi edinmesini sağlamaktadır.

İnternet ortamında bir web sitesi edinerek yer almak için, öncelikle resmi kurallara uygun bir adres edinmek gerekmektedir. Bunun için de domain ve domain uzantısı isimlerden almak lazımdır. Uluslararası veya yerel domain uzantılarından kullanım alanına göre alınmalıdır. Domain, internet sitelerinde kullanılan kimlik veya adres bilgileri olarak tanımlanabilir. Kullanım alanı ve sınıflandırmaya göre birçok domain ve uzantıları bulunmaktadır. "com.tr" domain uzantısı ise bunların başında gelmektedir. com.tr Türkiye’de en yaygın kullanımı olan domain uzantıları arasında yer almaktadır.

"com.tr" domain uzantısına sahip olabilmeniz için bazı belgelere ihtiyacınız vardır. Gerekli olan belgeleri domain tescil edeceğiniz firmaya, kuruluşa ulaştırmanız gerekir. Belgeler firma tarafından ODTÜ’ye gönderilir orada onaylanması beklenir.

Domain Detayları

Açıklama : Türkiye için tahsis edilmiş olan üst seviye ülke domain uzantısıdır.
Kullanım Alanı : Türkiye'de faaliyet gösteren kişi veya kurumlar tarafından tercih edilmektedir.
Adres Uzunluğu : Minimum 2 Maksimum 63 karakter Alfanumerik karakterler ve "-".Türkçe karakter kullanılamaz.Domain sadece alfanumerik karakterlerle başlayabilir.
Kayıt Süresi : Minimum 1 Yıl - Maksimum 5 Yıl
Registrar :
Yeni Kayıt : Eş zamanlı kayıt : Hayır Aktivasyon süresi : 1 Gün
Güncelleme : Eş zamanlı güncelleme : Hayır Aktivasyon süresi : 1 Gün
Fiyatlandırma : Yeni .tr domain kaydı- 1 Yıl - $
Transfer : Transfer işleminin başlayabilmesi için ilişkilendirme formunun fakslanması gerekir. Transfer Süresi : 1-7 Gün