🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

.EDU Domain Uzantısı

Domain isim sistemi uygulamaları, adres ve kimlik bilgileri olarak web sitelerini nitelendirmektedir. Genelden özele, birçok domain ismi bulunmakta olup, çeşitli sınıflandırmalara göre ayrılmaktadır. Root denilen kök domainlerden sonra, web sitesi sahibi özel ve tüzel kişinin niteliklerine göre bazı kısaltmaların da eklenmesi zorunludur. Buna göre, eğitim kurumları ve eğitim, öğretim alanında hizmet sunan kurum ile kuruluşların web sitelerinde, mutlaka, ".edu" domain uzantısı eklenmektedir.

". Edu" İngilizce olarak education kelimesinin kısaltması olarak düzenlenmiştir. Bu sözcük, dilimizde, eğitim anlamına gelmektedir. Buna göre, anaokulu, kreş gibi kurumlardan, ortaokul ve liselere, üniversite kurumlarına, dershane ve çeşitli kurs programlarına kadar, öğretim ve eğitim alanında hizmet sunan kuruluşların tümü internet ortamında ".edu" domain uzantısını kullanmaktadır.

Bu kısaltmalar, internet ortamında sitelerin niteliklerini göstermektedir. Bu durum kullanıcılar açısından da yararlıdır. Örneğin, edu kısaltmasından, o sitenin eğitim alanında hizmet veren bir kuruma veya kişiye ait olduğu anlaşılır. Uluslararası alanda tüm eğitim kurumları için aynı durum geçerlidir. Bu nedenle, gerek ülkemizde, gerekse dünyanın birçok yerinde hizmet veren eğitim sitelerinde .edu alan adı uzantısı geçerlidir.

Domain Detayları

Açıklama : "Eğitim" kurumları için üst seviye domain uzantısı.
Kullanım Alanı : "Eğitim" kurumlarında etkinlik gösteren veya bu kurumlarla iş yapmakta olan firmaların kullanımı için düşünülmüştür.
Adres Uzunluğu : Minimum 2 Maksimum 63 karakter Alfanumerik karakterler ve "-".Türkçe karakter kullanılamaz.Alan adı sadece alfanumerik karakterlerle başlayabilir.
Kayıt Süresi : Minimum 1 Yıl - Maksimum 1 Yıl
Registrar :
Yeni Kayıt : Eş zamanlı kayıt : Hayır Aktivasyon süresi : 1 Gün
Güncelleme : Eş zamanlı güncelleme : Hayır Aktivasyon süresi : 1 Gün
Fiyatlandırma : Yeni .edu domain kaydı- 1 Yıl - $
Transfer : Transfer Edilemez.
Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.