🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

.EU Domain Uzantısı

.eu domain uzantısı, Avrupa Birliği'ne aittir. .eu harfleri, European Union kelimelerinin kısaltmasından oluşmaktadır. Avrupa Birliği, dünyanın en önemli ve etkili birliklerinden biridir. Avrupa ülkelerinin hemen hepsi bu birliğe üyedir. Bu konuyu dikkat alan Avrupa Birliği yönetimi, internet uygulamalarının gelişmesini göz önünde bulundurarak, bir domain uzantısı alma yoluna gitmiştir. Bu anlamda yaratılan .eu domain uzantısı, 7 Aralık 2005 tarihinde piyasaya çıkarılmıştır. Tam olarak kullanılmaya başlama tarihi ise, 7 Nisan 2005 dir.

Bu domain uzantısı, EURid denile bir konsorsiyum tarafından hazırlanmış ve halen yürütülmektedir. Bu birleşme, Belçika, İsveç, İtalya ve Çek Cumhuriyeti tarafından meydana gelmiştir. .eu domain uzantısı, Avrupa Birliği'ne üye ülkeler ve bu ülkelerde bulunan kurumlar ile kişiler tarafından alınabilir. Bunun dışındaki ülkeler tarafından alınması uygun görülmemiştir. EURid, domain uzantısı kullanıcılarına özel avantajlar sunmaktadır. Özel koruma programları gibi ayrıntılar bunlardan biridir. Özellikle, Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşları da yaygın kullanımı olan bu özel alan adı uzantısını tescil alabilirler.

Domain Detayları

Açıklama : "Avrupa Birliği" için üst seviye domain uzantısı.
Kullanım Alanı : "Avrupa Birliği" bağlı ülkelerde etkinlik gösteren veya bu ülkeyle iş yapmakta olan firmaların kullanımı için düşünülmüştür.
Adres Uzunluğu : Minimum 2 Maksimum 63 karakter Alfanumerik karakterler ve "-".Türkçe karakter kullanılamaz.Alan adı sadece alfanumerik karakterlerle başlayabilir.
Kayıt Süresi : Minimum 1 Yıl - Maksimum 1 Yıl
Registrar :
Yeni Kayıt : Eş zamanlı kayıt : Evet Aktivasyon süresi : Anında
Güncelleme : Eş zamanlı güncelleme : Evet Aktivasyon süresi : Anında
Fiyatlandırma : Yeni .eu domain kaydı- 1 Yıl - $
Transfer : Transfer edilebilir.Transfer sonunda alan adı 1 sene otomatik olarak uzatılacaktır.. Transferin başlayabilmesi için domain sahibinden imzalı onay gerekir. Transfer başladıktan sonra domain sahibinin kayıtlı e-mail adresine onay iletisi gönderilir.Bu iletinin 7 gün içerisinde onaylanması gerekir. Transfer Süresi : 1-2 Hafta
Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.