🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

.GTLD Domain Uzantısı

Web sitelerinin kimlikleri olan domainler, birçok farklı kategoriye ayrılmaktadır. Root denilen ana domainden başlayarak, alt dallara kadar, sitelerin kullanım alanına göre birçok domain uzantısı türü bulunmaktadır. Kişilerin veya firmaların, internet ortamında, web sitesi olarak yer almak için, mutlaka domain ismi ve uzantılarını almaları gerekmektedir. Bir başka deyişle, sitelerin de ismi ve kimliği ile belirli kurallarla düzenlenmiş adreslerinin olması gerekmektedir.

Domain name system, alan isimleri sistemi olarak adlandırılan DNS sisteminde, temelden başlayarak birkaç eklemeler kullanılmaktadır. gTLD uygulaması da bunlardan biridir. gLTD, açılımı, generic top level domain olan, dilimize genel üst düzey alan adları olarak çevrilebilecek bir uygulamadır. Bu adlar, sitelerin genel olarak kullandığı ve türlerini gösteren isimlerdir. Örnek olarak, com, net, org, info, biz gösterilebilir.

Üst seviye alan adı uzantıları, jenerik terimler için alan adı başvurularında, coğrafi yer isimlerinin kullanılmasında, markalar ve terimlere ilişkin web sitelerinde, özel gruplara ilişkin adreslerde kullanılabilir. Domain uygulamaları sisteminde ana görevleri olan gTLD uygulamalarının mutlaka alınması gerekmektedir.

Domain Detayları

Açıklama :
Kullanım Alanı :
Adres Uzunluğu :
Kayıt Süresi :
Registrar :
Yeni Kayıt :
Güncelleme :
Fiyatlandırma :
Transfer :
Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.