🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

.NET Domain Uzantısı

Alan adı uzantıları arasında yer alan, .net domain uzantısı sadece internet servis sağlayıcıları tarafından kullanılmaktadır. Bir başka deyişle, .net, internet ile ilgili işlem yapan kişi veya kurumlar için yaratılmıştır. Uluslararası alanda bu kullanım her ülkede aynıdır. Ülkemizde de, domain uzantıları kullanımı, net. tr olarak geçmektedir.

Ülkemizde, alan adı uzantılarının internet sağlayıcısı firmalar tarafından alınması için bazı kurallara uygun belgelerin sunulması gerekmektedir. Bu anlamda, .net alan adı uzantısı için öncelikle, talepte bulunan internet sağlayıcı firmanın Türk Telekomünikasyon Kurumu tarafından verilen İSS belgesinin alınması gerekmektedir. Bu belge, internet servis sağlayıcı olarak çalışmak üzere verilen genel izim belgesidir. Telekom lisansı olarak da adlandırılmaktadır. Bununla birlikte, TİD (Tüm İnternet Derneği) tarafından verilen onay yazısı da alınmaktadır.

Gerekli belgeleri alan kişi veya kurum olan internet sağlayıcıları, .net domain uzantılarını alabilirler. Bu konuda, hizmet sunan internet sitelerinden yararlanmak mümkündür. Bu anlamda, belirli bir ücret karşılığında, alan adı uzantılarını alabilirsiniz. Bu domain uzantısı genel olarak 1 yıl süreyle alınabilir.

Domain Detayları

Açıklama : "Network" anlamına gelen, çok tercih edilmekte olan ve üst seviye domainlerdir.
Kullanım Alanı : "Network" herkes tarafından kullanılan ve tercih edilen domain uzantısıdır.
Adres Uzunluğu : Minimum 2 Maksimum 63 karakter Alfanumerik karakterler ve "-".Türkçe karakter kullanılamaz.Alan adı sadece alfanumerik karakterlerle başlayabilir
Kayıt Süresi : Minimum 1 Yıl - Maksimum 10 Yıl
Registrar :
Yeni Kayıt : Eş zamanlı kayıt : Evet Aktivasyon süresi : Anında
Güncelleme : Eş zamanlı güncelleme : Evet Aktivasyon süresi : Anında
Fiyatlandırma : Yeni .net domain kaydı- 1 Yıl - $
Transfer : ".net " uzantılı domainler transfer edilmesinden sonra 1 sene otomatik olarak uzar. Transfer işleminin başlayabilmesi için domainin kilitli olmaması gerekir. Transfer işlemi başladıktan sonra domainin yönetici bilgilerinde bulanan e-posta adresine onay iletisi gönderilir. Transfer işleminin devam etmesi için bu iletinin onaylanması gerekir. İleti onaylandıktan sonra bu sefer eski kayıt firmasından transfer işleminin durdurulabilmesi için bir ileti gönderilir. Transfer Süresi : Maksimum 7 Gün
Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.