🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

.ORG Domain Uzantısı

Domain uzantıları arasında yer alan ve internet kullanıcılarının sıkça karşısına çıkan .org İngilizce organization kelimesinden gelmektedir. Organization kelimesi, kurum, teşkilat anlamına gelmektedir. Uluslararası alanda .org uzantısı, dernek ve vakıflar için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları da bu domain uzantısını alabilmektedir.

Ülkemizde hizmet sunan dernek ve vakıflar için de durum aynıdır. Günümüzde yaygınlaşan internet kullanımı sayesinde, bu tür kurumlar da online ortamda aktif şekilde yer almaktadır. Web sitesi kurmaya karar veren kurumlar, domain uzantıları edinerek, sağlıklı ve geçerli bir internet sitesi sahibi olabilirler. Bu yönde hizmet almak için hizmet sunan özel internet adreslerinden yararlanmak gerekmektedir.

.org domain uzantısını almak için, bazı belgelerin de aracı siteye sunulması gerekmektedir. Dernek ve vakıflar, alan adı uzantısı için başvurduklarında, kuruluş kanunu, vakıf senedi, dernek tüzüğü gibi belgeleri sunmak zorundadır. Bu belgelerin hizmeti verecek internet sitesine sunulması gerekmektedir. Öte yandan, kar amacı gütmeyen çeşitli sivil toplum kuruluşları da, en az 3 sivil toplum kuruluşunun destek yazısını alarak, .org domain uzantısı için başvuru yapabilirler.

Domain Detayları

Açıklama : "Organizasyon, Örgüt" için üst seviye domain uzantısı.
Kullanım Alanı : "Organizasyon, Örgüt" herkes tarafından kullanılan ve tercih edilen domain uzantısıdır.
Adres Uzunluğu : Minimum 2 Maksimum 63 karakter Alfanumerik karakterler ve "-".Türkçe karakter kullanılamaz.Alan adı sadece alfanumerik karakterlerle başlayabilir.
Kayıt Süresi : Minimum 1 Yıl - Maksimum 10 Yıl
Registrar :
Yeni Kayıt : Eş zamanlı kayıt : Evet Aktivasyon süresi : Anında
Güncelleme : Eş zamanlı güncelleme : Evet Aktivasyon süresi : Anında
Fiyatlandırma : Yeni .org domain kaydı- 1 Yıl - $
Transfer : .org " domain uzantıların transfer edilmesinden sonra 1 sene otomatik olarak uzar. Transafer işleminin başlayabilmesi için "Authorisation Code" diye adlandırılan onay kodu gerekmektedir. Bu kod domainin kayıt edildiği firmadan talep edilir. -Transfer işleminin başlatılabilmesi için domainin kilitli olmaması gerekmektedir. -Transfer işlemi başlatıldıktan sonra domainin yönetici bilgilerinde bulanan e-posta adresine onay iletisi gönderilir. Transfer işleminin devam edebilmesi için bu iletinin onaylanması erekmektedir. -İleti onaylandıktan sonra bu sefer eski kayıt firmasından tyransfer işleminin durdurulabilmesi için bir ileti gönderilir. Transfer Süresi : 1-2 Hafta
Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.