🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

.ROOT Domain Uzantısı

İnternet ortamında, her web sitesinin bir adresi olmalıdır. Bu adreslerin olması, web sitelerinin kimliği ve adresi olarak tanımlanabilir. Domain isimler, DNS olarak adlandırılmaktadır. Domain name system, alan isimlerinin sistemli hale getirilmesidir. Domain sisteminde, her kısaltmanın bir anlamı bulunmaktadır. Bu anlamda, uluslararası domainler ve coğrafi veya yerli domainler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Birçok farklı domain tipi bulunmaktadır. Bunların arasında, temel işlevi olan ise Root domandir. Root kelime anlamı olarak kök demektir. Ana, temel olarak da nitelendirilebilir. Root domain, DNS sisteminde, temel işlev görmektedir. Bunlar, ana sunucular olup, ekinde birçok domaini barındırmaktadır. Root adres sisteminde "." olarak gösterilmektedir. Buna göre, bir web adresi, en alttaki domainden başlayarak, roota gelecek şekilde düzenlenmektedir.

Root domain altında, net, com, tr, org, edu gibi farklı eklemeler de kullanılabilmektedir. Buna göre, root sunucular, DNS sisteminin en üstünde bulunan sunuculardır. Kritil bir rolü bulunmaktadır. Ana domain olan root üzerinden, birçok farklı ekleme ile adres sistemi düzenlenmektedir.

Domain Detayları

Açıklama :
Kullanım Alanı :
Adres Uzunluğu :
Kayıt Süresi :
Registrar :
Yeni Kayıt :
Güncelleme :
Fiyatlandırma :
Transfer :
Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.