🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

Whois Sorgulama

Whois Bilgileri

En Son Güncelleme: 30.09.2023

ICANN’in (İnternetin kararlılığını ve bütünlüğünü desteklemek için birlikte çalışan küresel internet topluluğu) belirlediği kurallar kapsamında domain tescil işlemi belirlenen bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Whois Sorgulama ancak alt (sub) domainler de yapılmaktadır. Alt domain kavramı; olan bir sitenin altında açılacak alt domaine denir. Örneğin “web.webim.com.tr” adresi olan “web” ismi bir alt domaindir ve web alanından ücret vermeden tanımlanır, sunucuda tanımlanan web alanı özelliklerine göre adet sınırı bulunmaktadır. Ayrıca promosyon ve satış artırma çabası içinde web alanı (hosting) alan kişiye ücretsiz verilebilir fakat bu tarz işlem stratejisinde domain tescilinden alınacak bedel web alanı yani diğer hizmete eklenmektedir.

Diğer bir stratejide ise domain tescilinde ilk yıl bedel alınmaz fakat ikinci yıl kazanılmayan bedelde ilave edilerek istenir ve domain transfer edilmesi durumunda olmadık rakamlar tarafınızdan istenebilir. Bu yüzden domain sözleşmesini promosyonlu veya bedel alınmayan hizmetlerde tam ve anlayarak okunmalı aksi halde tescil edilen domain kişinin kendi adına olmayabilir tescil firmasına ait olur böyle bir durumda da web sitesi popüler olduğunda domain hakkı elinizde olmayacak ve hukuki problemlere yol açabilir.

Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.