🖐 CHROME EKLENTİSİ 🖐

Site Analiz

Domain bir diğer deyişle alan adı, web sitelerinin isimleri, daha detaylı olarak kimlikleri olarak tanımlanabilir. Domain adı almak demek sitenin kimlik bilgilerinin saptanmas demektir. Bu nedenle önemli bir konudur. Dünya genelinde domain yani alan adları uluslararası bir kurum tarafından takip edilir ve kontrol edilir. Ülkemizde bu konuda yetkili olarak Orta Doğu Teknik Üniversitemizde ilgili bir birim bulunmaktadır. Domain yani alan adlarının alınmasında mükerrerlik olmaması gerekir. Buna göre alınmış ve kullanılmakta olan alan adlarının tekrar alınması kurallara aykırıdır ve telif hakları gibi istenmeyen durumlara neden olabilir.

Bu nedenle, bir web sitesi için alan adı alınması söz konusu olduğunda öncelikle site analiz işlemi yapılarak, alınmak istenen domain adının hali hazırda kullanılıp kullanılmadığı incelenmelidir. Buna göre uygun olan alan adının tescili o web sitesi için yapılabilir. Hem kişiler, hem de kurumlar kuracakları web siteleri için alan adı tescili yapabilir. Site analiz işlemi ile sitelerin arama motorlarında kullanmaları ve sitenin adını, kimliğini oluşturacak domain adlarının en uygun olanını saptamak mümkündür.

Site analiz işlemlerini en doğru, güvenli ve en hızlı şekilde sitemizde yapabilirsiniz. Bu şekilde incelemelerinizi eksiksiz olarak tamamlamanızda bir adım atmış olacaksınız. Öte yandan, alan adı inceleme ve tescili hakkında tüm gerekli olan işlemler için de sitemizden yardım almanız mümkündür.

Yazar

2007 yılından bugüne kadar sizlere Domain ve Hosting sektörü hakkında en güncel bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Merak ettiğiniz soruları bizlere Soru Cevap kısmından sorabilirsiniz.